Windows Media Player 11 - recenze

The Zero, úterý 16. 5. 2006 - 23:36

Ačkoliv WMP 11 vyšel neoficiálně, vždy se najdou jedinci, kteří to prostě musí vyzkoušet hned. V případě nové verze mého oblíbeného přehrávače patřím mezi ty jedince i já.

Trochu postrašíme na začátek

Je to anglicky. To je prostě fakt. Uvidíme, za jak dlouho bude čeština, nicméně mně to nevadí. Některým to vadit může.

Nesnažte se novou verzi instalovat se spuštěným WMP. Chápu, že to většinu rozumně smýšlejících jedinců napadne, ale najde se i pár zavisláků, kteří se své hudby nechtějí vzdát nikdy. Se spuštěným WMP 10 se instalátor zakousnul a pomohl až restart počítače. Samotná instalace je pak intuitivní, na konci se pustí průvodce stejný jako ve WMP 10.

Jak to vlastně vypadá

Asi takhle nějak:

Start (Přehrávání) - 37kB)


To je úvodní obrazovka. Takhle to taky bude vypadat, když budete něco přehrávat. Třeba "Not Avaible" jako já (ano, to je název písně ;)). Jak jste si možná všimli, je to Vista-like desing. Není špatný, vlastně se mi docela líbí, jen mi úplně nepasuje do celkového ladění počítače.

Panel WMP 11 v hlavním paneluPodobně vypadá i minimalizovaný přehrávač, když si zapnete panel Windows Media Player:

Bohužel zde došlo ke zhoršení. Není zde šipečka, která umožňovala otevření v podstatě celého menu WMP, jako tomu bylo ve verzi 10. Takže nemůžete měnit playlist s minimalizovaným přehrávačem.

Knihovna - stačí jeden prstíček...

Kdyby se mě někdo někdy ptal, proč používám Windows Media Player, tak bych se dlouho s odpovědí nerozmýšlel. Výborná knihovna médií, se kterou se jednoduše pracuje, to pro mě největší plus tohoto přehrávače.

Hned na první pohled jsem byl ale zklamaný - levé menu vypadá sice podobně jako v předchozí verzi - ovšem seznam alb ani interpretů nejde rozbalit. To byla skvělá vlastnost, která mi asi bude chybět.

Knihovna (75kB)

Přidávání do knihovny

Možná s tím zatím jenom neumím, ale přijde mi, že prohledávání počítače za účelem přidání médií do knihovny bylo zjednodušeno až příliš. Nejde totiž přidat jen jedna složka (to jsem využíval při přidání nové hudby), musíte prohledat sledované složky. A při větším počtu písní to chvilku trvá. Naštěstí se dá okno prohledávání zavřít a operace pokračuje na pozadí, ale tlačítko Zavřít až moc připomíná Storno z verzí předešlých a tak jsem se jej ještě nenaučil používat.

Přidání do knihovny (83kB)

Přehledy

Přehledy se prodělaly výrazné změny, a musím říct, že rozhodně k lepšímu. Kromě klasického pohledu s detaily, na jaký jste zvyklí z předchozích verzí, jsou tu i pohledy s ikonkami. Všechny přehledy jsou navíc rozděleny podle písmen, což napomáhá navigaci.

V přehledu interpretů vidíte kromě ikony i počet písní a celkovou délku příslušných skladeb. Třetí pohled jsou jen ikonky s jménem interpreta jako popiskem. Také jsou zde hvězdičky pro hodnocení interpreta (hodnotit jsem se taky ještě nenaučil).

Knihovna: Přehled interpretů (167kB) Knihovna: Detailní přehled interpretů (77kB)

Výpis interpreta je řazen podle názvů jednotlivých alb. Nabízí dva pohledy - co se týče informací, moc se od sebe ani neliší. Zatímco v jednom vidíte obrázek alba (který buď získáte hledáním detailů o albech nebo stažením s internetu a následným přetažením do WMP), vedle kterého jsou informace o daném albu, ve druhém jsou tyto informace ve sloupcích jako ostatní údaje, ale navíc jde vše pěkně řadit.

Knihovna: Detail interpreta (144kB)

Přehled alb se neliší od přehledu interpretů.

Knihovna: Přehled alb (132kB)

Přehled písní je v obrázkovém zobrazení řazen podle alba a pořadí písně, v detailním pak opět můžete řadit podle kteréhokoliv sloupce s údaji. Těch je k dispozici několik desítek a kromě standardních informací si můžete zobrazit třeba počet přehrání, datum posledního přehrání nebo i dvou "Custom" sloupců, ve kterých si můžete například psát poznámky o skladbě.

Knihovna: Přehled písní (121kB)

Řazení podle žánru je provedeno opět s kategoriemi podle úvodního písmene, u přehledu podle let jsou to desetiletí.

Knihovna: Přehled žánrů (172kB)Knihovna: Přehled let (183kB)

Knihovna nabízí i několik speciálních pohledů, můžete ji procházet podle hodnocení obsahu (Parental Rating), online obchodu, kde jste hudbu koupili a také podle složek v počítači.

Knihovna: Speciální pohled - složky (145kB)

Přehrávání

Přehrávání překvapivě funguje. Moc se k němu říct nedá, snad jen to, že to bude nejspíš úplně stejné, jako ve WMP 10, jen s tím rozdílem, že se při instalaci aktualizuje i knihovna Windows Media. Odhadoval bych to na novou verzi Windows Media formátu (WMA, WMV). :)

Přehrávání (203kB)

Ripování hudby

Windows Media Player nabízí ripování do formátů Windows Media Audio (WMA), WMA Pro, WMA VBR, WMA Lossless, WAV a MP3. Ripování skutečně funguje, jen je škoda, že oproti třeba výtečnému dbPowerAmpu vidíte jen průběh a ne rychlost.

Ripování hudby (85kB)

Vypalování

Abych se přiznal, vypalování jsem nezkoušel, jen jsem se podíval, jak to vypadá. Funguje to hezky Drag&Drop, a pálit to asi bude umět taky. :)

Pálení hudby (141kB)

Synchronizace

Synchronizace s přenosnými přehrávači je akce, kterou rád provádím ručně, ale proč to nevyzkoušet z pohodlí svého přehrávače. Bohužel budu muset zůstat u ruční synchronizace, protože můj mobil vyžaduje ukládání skladeb na paměťové kartě ve složce MP3 a ve WMP se cílová složka nedá nastavit. (Nebo jsem slepý). Můžete maximální WMP říci, ať dodržuje adresářovou strukturu z místa, odkud kopírujete. Přesto si myslím, že pro synchronizaci třeba s MP3 přehrávači lze bez obav WMP použít. Je to pohodlné a snadné.

Synchronizace (111kB)

Hledání

Pro hledání jsem si vyhradil menší vlastní kapitolu. Hledání totiž doznalo velkých příjemných změn. Za prvé je jednoduché a za druhé skutečně rychlé - funguje na principu "find as you type", tedy automaticky hledá, zatímco vy píšete a upřesňujete podmínky hledání. Pokud hledáte v celé knihovně, vypisuje se počet nalezených interpretů/alb/písní, pokud v určité části, vidíte rovnou přehled položek splňující pravidla hledání.

Hledání (59kB)

Video

Chtěl jsem napsat něco o videu, ale tady jsem se dočkal velkého zklamání. Přehrávání je naprosto v pořádku, ale knihovna je nepoužitelná - alespoň v mém případě. Po pokusu o vstup do knihovny videí totiž WMP spadne (typická hláška V programu došlo k chybě...). Mám za to, že za to může vytváření náhledů jednotlivých snímků. To je sice hezká věc, ale stabilita programu je o něco přednější. Ale jak jsem řekl, může to být mými kodeky.

Shrnutí

Chtělo by to ještě dotáhnout. Hodně mi chybí možnost rozbalit seznam alb i v levém sloupci knihovny (a v minimalizovaném stavu na hlavním panelu). Velký problém s knihovnou videa. Trochu zlobí přetahování obalů alb.

Na druhou stranu celkové ovládání je stále pohodlné, intuitivní a prostředí je ještě lepší než v předchozích verzích. Přehled s obrázky alb vás donutí sedět do tří do rána u počítače a shánět po různých serverech obaly a pak je zuřivě přetahovat do přehrávače. Ty barvy za to stojí. Navíc pokud máte u jednoho interpreta více alb, zobrazí se jejich obaly na sobě - viz screenshoty. Je to úžasný :D

Program reaguje rychleji, vyhledávání je skvělé a hlavně - přehrává to hudbu!

Zařazeno do kategorie medi@.

Předchozí: Instalace Apache

Následující: Songs of my heart (The Zero)

Komentáře

1. Lord AgEnT

17.05.2006 16:21:53

Stejně zůstanu u Winampu v2.91 :)

2. Bugsle

17.05.2006 22:05:42

Ja ten wMP stejne nemam rad. QCD rulez!!

3. overdrive

18.05.2006 18:35:19

Zrovna takovej shit jako media Player, kterej navic Mrkovosoftu posila info o vsem co prehravate, bych necekal na 30/100 bloggu v cechach.
Doporucuju stahnout tak za 14 dni finalni verzi Ubuntu 6.4 Dapper Drake a zacit si hrat s necim poradnym, ne s blbostma, ktery stejne k nicemu nejsou: http://ubuntu.cz/

4. The Zero

18.05.2006 22:19:09

[3] overdrive Linuxový fanatiky miluju. Jsou to skvělí lidé. Ale nemám rád, když kecají blbosti.
To, co poslouchám posílám i Last.fm, takže tohle mě netrápí. A ještě něco - jak s WMP, tak s WinXP jsem spokojený.

5. Scarysek

21.06.2006 00:09:02

overdrive: světaznalej borče, kdybys nebil deb.., tak si nejdriv zkusis overit, jestli nekecas picoviny.. ve WMP se da posilani jakychkoli informaci microsoftu vypnout. uprime by zrovna me bylo uplne volny, jestli si o me MS dela nejakou statistiku. klidne bych jim poslal link na tu statistiku na last.fm

Přidat komentář

Jako heslo je to proto, že lze využít magic wand a odpověď se tak bude pamatovat.

Povolené tagy: b, i, q. Bez jakýchkoli atributů a řádně ukončené. URL se převádí automaticky.

Vyžadováno je pouze jméno (proto je zvýrazněné), text, kód (ten zadáváte jen s vypnutým JavaScriptem - jestli ho nevidíte, nemusíte se o něj starat. Poslední věc, kterou formulář vyžaduje, je stisknutí tlačítka Přidat.

* E-mail slouží především k načtení gravatarů. Zobrazovat se nebude.