Souhra náhod

The Zero, sobota 21. 7. 2007 - 05:39

Člověk občas sám nevěří, co všechno se náhodou odehraje a má pak za následky. Nepředstavitelná souhra náhod obvykle končí nějakým významným životním zvratem.

Odbočka do historie

Už dlouho se snažím zrušit ICQ. Nebo přesněji, přes na ICQ transport na Jabberu. Naposled jsem to chtěl udělal nedávno při příležitosti "Open day", nebo jak se to jmenuje. Problém spočívá v tom, že jsem ještě nenašel klienta, který by mi vyhovoval. Přesněji, zatím žádný nesplňoval jednu zásadní podmínku: import historie z Mirandy. Nerad bych o ty desítky tisíc zpráv (rekord mám s Gimlim2 - cca 33k zpráv) přišel. A tak vždycky něco zkusím, a pak se zase pokorně vrátím k Mirandě.

Jak to tedy bylo

V půl třetí ráno mi jeden známý napsal, že mu sice funguje internet, ale nejede mu ICQ. Oficiální klient nešel, dokonce ani stránky nenabíhaly, v Mirandě taky nic. Firewall nemá, tak že by poskytovatel? No, každopádně jsem mu řekl, ať zkusí Jabber transport (ono takhle: on mi napsal z ICQ, ale byl připojen přes mobilní připojení, ne to co má normálně). Při té příležitosti jsem se náhodou podíval na stránky Jabbim.cz a dostal jsem se do sekce ke stažení, kde byl v nabídce i klient, o němž jsem zatím neslyšel - Pandion.

No, za pokus nic nedám, kouknu na to. Instalátor se mžikem oka stáhnul a já už načítám domovskou stránku - no tohle! V podstatě je celý klient napsaný v JScriptu, HTML a CSS. Takže mně známé prostředí. Instaluju, spouštím, nastavuju, a hele, ono to i dobře vypadá!

Pandion sám o sobě zrovna moc funkcí nemá, ale umí to psát, dá se na to koukat a hlavně - dá se to rozšířit. Za vše mluví následující screenshot:
screenshot pandionuAno, za něco málo přes dvě hodiny jsem si napsal sám import z XML formátu, který produkuje plugin History++ pro Mirandu. Bohužel budu muset u každého kontaktu přenášet historii zvlášť, což bude trochu výzva pro mou lenost, ale snad to bude stát za to - Miranda mi totiž poslední dobou odchází do věčných lovišť.

Zařazeno do kategorií internet, Webdesign.

Předchozí: Cestování v čase není žádná sranda

Následující: Jak to ti Španělé vedou

Komentáře

2. Kirara

27.07.2007 02:29:34

Docela by mě zajímalo co přesně zarytého Miranďáka vlastně nakonec obrátilo na útěk?

3. The Zero

27.07.2007 16:12:25

Nefunkční Miranda. :D
Nejen v poslední době už to prostě nebyla ta úžasná rychlá stabilní Miranda, jako jsem znal. Tu a tam vyskočila zátěž procesoru na 90% (původně jsem podezříval IEView, tím to nebylo), tu a tam kontakt najednou zmizel ze své skupiny a nešlo mu posílat zprávy (musel jsem ho najít s vypnutými skupinami a přesunout zpátky), jindy zase (většinou po probuzení z hibernace) diskusní okno "lagovalo" při hýbání s ním a musel jsem ho zavřít a otevřít.

Navíc se mi nikdy nechtělo moc zkoušet, jestli to náhodou nespravím výměnou scriveru za tabsrmm nebo clist_modern za clist_classic. A teď jsem spokojený.

4. The Zero

27.07.2007 16:13:39

(mimochodem, kdyby se někdo divil tomu číslování, je tu jeden skrytý komentář, když jsem testoval právě jejich skrývání)

5. Kirara

28.07.2007 13:18:46

No tak, že Miranda má své dny je známá věc, nové verze jsou co pár dní a né všechny jsou zrovna dokonale stabilní a bezchybné. Dost často také pomůže jednoduše založit si s nějakou novou verzí i nový profil a přeimportovat si jen to nejdůležitější a začít znovu. Přesto, že se snaží zachovávat za všech okolností kompatibilitu, při takové rychlosti vývoje se zřejmě vůbec nedá zaručit fungování všem a všude.
Pro zajímavost ale, podle toho co jsem vyzvěděl z mých rozhovorů s Joe Kučerou (vývojářem hlavního ICQ modulu pro Mirandu), největší část problémů, které Miranda dlouhodobě má, je chybou něčeho jiného (tudle bug v protokolu, na straně nějakého serveru, v jiném klientu, v používané knihovně a podobně).
Evidentní ovšem je, že Miranda není pro každého. Je to tak trochu rozdíl jako mezi uživatelem Windows a Linuxu (což je zvláštní, protože rozběhat Mirandu na Linuxu není vůbec jednoduché). O Mirandu se zkrátka člověk musí trochu starat, aby si s ní byl spokojen a nemůže to na nikoho házet, protože výsledek je za všech okolností dosažitelný, záleží jen na tom kolik času tomu věnuješ.

Přidat komentář

Jako heslo je to proto, že lze využít magic wand a odpověď se tak bude pamatovat.

Povolené tagy: b, i, q. Bez jakýchkoli atributů a řádně ukončené. URL se převádí automaticky.

Vyžadováno je pouze jméno (proto je zvýrazněné), text, kód (ten zadáváte jen s vypnutým JavaScriptem - jestli ho nevidíte, nemusíte se o něj starat. Poslední věc, kterou formulář vyžaduje, je stisknutí tlačítka Přidat.

* E-mail slouží především k načtení gravatarů. Zobrazovat se nebude.