Motorola Z8: Zapomenutý RIZR

The Zero, neděle 20. 7. 2008 - 17:51

Otevřená Z8Dostal jsem možnost otestovat nový (no, relativně) telefon, a to Motorolu Z8. Jedná se o zhruba stejně starý kousek jako o můj SE W960i, dostali jsme ji na konferenci v Maďarsku v listopadu loňského roku (já tam nebyl, jen kolegové).

Asi hlavní zajímavostí toho mobilního telefonu je fakt, že to běží na stejném operačním systému jako W960i, tedy Symbianu UIQ 3. Tento OS se vyznačuje tím, že je ovládán dotykovým displejem. A ten Z8 postrádá.

První dojmy

Motorola Z8 je slider, tj. vysouvací. Další specialitkou v této oblasti je vylepšení v podobě zlomení se při vysunutí - displej se nakloní směrem k vám. Kouká se na to líp, ale moc to podle mě nevydrží a po pár dnech používání se to nebezpečně viklá.

Slider a UIQ 3 a zaměření telefonu - hudba - dohromady způsobují jednu hroznou věc, a to celkový počet 28 kláves. U displeje jich je 11 (6 po kraji, 5 směrových), dalších 12 tvoří běžnou numerickou klávesnici a 5 dalších po straně. Pro srovnání: W960i jich má 18 + Jog Dial (kolečko po straně - nahoru, dolů, stisknout).

Hardware

Displej je QVGA (240x320), má zhruba 2.5'' a 16M barev. Ten se povedl. Stejně tak je uvnitř 330 MHz procesor, to je oproti SE víc jak 50% navíc (208 MHz) a řekl bych, že je to na rychlosti telefonu znát. Bohužel je to taky znát na baterce, která se vybíjí ještě rychleji než ta moje, a to jsem se SE dělal běžně hodinové hovory a několikahodinová připojení k internetu.

Má to i foťák (resp. dokonce dva - pro videohovory), který má 2 megapixely, nemá autofocus a fotky s ním nic moc.

SE W960iDomácí stanice ;)

Hudba

Na hudbu by měl být tento telefon zaměřený. Je vybaven 77 MB vnitřní pamětí (to na hudbu není, ale na všechno ostatní je to dostačující číslo, i na fotky) a podporuje microSD paměťové karty. V základu je dodáván s 512 MB kartou, která úplně nedostačuje, ale proč by se tam obtěžovali dávat větší, že.

Na fotce nahoře si můžete všimnout opravdu velkého reproduktoru na přední straně telefonu, který hraje na mobil překvapivě dobře - zvuk není typicky "kovový" a bohatě nahradí klasické počítačové repráky za dvě stovky.

K telefonu jsou dodávána jak klasická sluchátka (pecky, ani jsem je nezkoušel), tak bluetooth sluchátka Motorola S9. Ta jsou podle mnohých internetových diskusí vůbec to nejlepší na celém telefonu. Hrajou sice výborně, ale mají týlní most. To by nebyl problém, to moje běžná sluchátka (Sennheiser PMX 200) mají taky, ale problém je, že Bluetooth přijímač je asi někde v něm, takže aby se mi neztrácel signál, musel jsem mobil nosit v zadní kapse. Ideální pro lidi s mobilem v batohu, pro všechny ostatní tragédie.

Hudební přehrávač asi ani hodnotit nebudu. Jsem totiž zaujatý, moje Walkman aplikace v W960i je opravdu špičková a Motorolí přehrávač ji nesahá ani po paty. Začalo to už jen tím, že jsem si na paměťovku nakopíroval hudbu a knihovna v mobilu ji nenašla. Postupnými experimenty jsem zjistil, že to nepodporuje vnořené složky, takže d:/media files/audio/music/2007 Eurotopia to najde, zatímco d:/media files/audio/music/E-Type/2007 Eurotopia ne. Při procházení jednotlivých alb je výchozí akce otevřít, když album otevřete, je tam sice play, ale jen aktuální skladby. Celé album se musí složitě přehrávat pomocí místní nabídky.

Ovládání

Jak jsem psal výše, má to 28 tlačítek. To podle mě mluví za vše. Já se v prostředí sice poměrně orientuju, přece jen je to UIQ, na který jsem zvyklý z vlastního telefonu, ale i já tu a tam zmáčknu špatné tlačítko. Nedovedu si pak představit někoho nezkušeného, jak bude s takovým ovládáním válčit.

Celkové zhodnocení

Je to Motorola. Body dolů. Je to UIQ bez dotykové obrazovky. Body dolů. Má to EDGE, UMTS i HSDPA - body nahoru, ale takových telefonů je dnes hodně a dokážou zaujmout víc. Sečteno a podtrženo: Před pár měsíci, kdy byl telefon ještě nový, by se o tomhle telefonu možná dalo trochu uvažovat.

Zařazeno do kategorie Sony Ericsson.

Předchozí: Prvák konečně kompletní

Následující: Malá filmová přehlídka

Komentáře

1. bartekmirek

19.08.2008 12:04:44

podle mě si velký vůl2. The Zero

19.08.2008 16:43:48

[1] bartekmirek A máš proto nějaký důvod, nebo ti to jen tak přišlo? :D

3. bloody-beast

16.09.2008 20:42:57

Kdyz neumis hodnotit tak nehodnot...

4. The Zero

16.09.2008 22:50:32

[3] bloody-beast V čem konkrétně? Kde jsem udělal chybu? Docela by mě to zajímalo ;)

Přidat komentář

Jako heslo je to proto, že lze využít magic wand a odpověď se tak bude pamatovat.

Povolené tagy: b, i, q. Bez jakýchkoli atributů a řádně ukončené. URL se převádí automaticky.

Vyžadováno je pouze jméno (proto je zvýrazněné), text, kód (ten zadáváte jen s vypnutým JavaScriptem - jestli ho nevidíte, nemusíte se o něj starat. Poslední věc, kterou formulář vyžaduje, je stisknutí tlačítka Přidat.

* E-mail slouží především k načtení gravatarů. Zobrazovat se nebude.