Jak na RSS ve Firefoxu

The Zero, pátek 28. 9. 2007 - 02:42

Je to už nějakou dobu, co Destil orodoval za RSS. Nedávno ale začínal s RSS i emef a ptal se mě, jak na to. Zrodil se mi tedy v hlavě šílený plán na napsání návodu na Sage a dominaci světu. I se screenshoty.

Osobně za nejlepší RSS čtečtu pro Firefox považuji Sage. Je fakt, že jsem zas až tak moc jiných nevyzkoušel, ale používání téhle je po nepříliš složitém nastavení skutečně jednoduché.  

Jako první krok musíte Sage nainstalovat. Určitě jste už nějaké rozšíření instalovali, a pokud ne, odkazovaný článek vám pomůže. Po restartování Firefoxu to bude chtít Sage asi nastavit.

Možná jste si všimli, že nahoře v liště, kde jsou ikonky zpět, vpřed, obnovit a tak dále, přibyl i jakýsi lístek. To je právě Sage. Stačí na něj kliknout a na levé straně prohlížeče se objeví lišta, které se říká sidebar. V něm se objevuje třeba i historie, dá se v něm zobrazit i stránka nebo právě rozšíření. Důležité je, že sidebar (aneb pěkně česky postranní panel) je nezávislý na panelech, ve kterých si prohlížíte stránky, a objevuje se všude.

Kromě toho se Sage dá otevřít ještě přes nabídku Nástroje - Sage nebo klávesovou zkratku Alt+R.

Sage nám při instalaci vytvoří v záložkách složku Sage Feeds. V ní jsou tři záložky - RSS kanály BBC, Yahoo News! Sport a Sage Project News. Minimálně poslední můžete smazat hned - Sage se už nějakou dobu nevyvíjí. Maže se pravým kliknutím na jméno kanálu v horní půlce čtečky a vybráním Smazat z místní nabídky.

Vlastní složka s RSS kanály

Pokud vám nevadí, že budou RSS kanály ukládány do nečesky nazvané složky, můžete tuto sekci přeskočit až k dalšímu nadpisu. Jinak pokračujte.

Správce záložekMně osobně se Sage Feeds nelíbí. Vytvořil jsem si vlastní složku. V hlavní nabídce Firefoxu vyberte Záložky - Správce záložek. Objeví se (nečekaně!) Správce záložek. V jeho levém panelu klikněte na složku, v níž má být umístěna další složka, do níž se budou ukládat RSS kanály. Příklad pomůže: Měli byste vidět i složku nazvanou Složka lišty záložek. Do ní se ukládají záložky, jež chcete vidět v okně prohlížeče (ve výchozím nastavení pod adresním řádkem). Tam mám svou složku uloženou i já, protože někdy chci zkontrolovat jen jeden konkrétní RSS kanál, a to můžu i pomocí Firefoxu samotného. Však to uvidíte.

Nyní klepněte na velké tlačítko Nová složka nahoře ve Správci záložek. Do pole jméno vyplňte třeba RSS a potvrďte. Teď máme vlastní složku a zbývá jen říct Sage, že odsud má číst.

Nastavení SageNastavení SageOtevřete Sage, klikněte na Nastavení - Nastavení... Rozbalte nabídku nadepsanou Vyberte záložku s kanály. Měl by se objevit seznam všech složek záložek. Najděte tu vlastní a klepněte na ni, tlačítkem OK zavřete okno. Nastavení je hotovo.

Ikonka RSSPřidávání vlastních RSS kanálů (složitější varianta)

Když už instalujete čtečku, asi chcete něco číst. Ale co? A kde sehnat ty kanály? Stačí se naučit poznávat jeden obrázek: Ikonku RSS. Většinou je i ve stejné barvě, tedy oranžové. Když se navíc objeví na konci adresního řádku, oznamuje vám tím Firefox, že stránka má RSS kanály (ve skutečnosti se do kódu stránky umístí značka, informující prohlížeč). Na takovou ikonku se pak dá kliknout a poté se objeví seznam kanálů, které daná stránka nabízí. Třeba tady na The Voidu je to RSS článků a RSS komentářů. Výběr kanálu z nabídkyMožná časem budou i další. Jestliže daná stránka nabízí jen jeden kanál, automaticky se vybere (viz dále).

Po vybrání jednoho z kanálů (jak jinak než klepnutím) by se měl zobrazit přehled posledních článků. Pokud se stane něco jiného, máte nejspíš jinak nastavený Firefox. Já si myslím, že tohle je ale nejlepší postup. Abyste docílili tohoto chování, vyberte v hlavním menu Nástroje - Možnosti - Kanály - Zobrazit náhled a zeptat se, jakou čtečku použít.

Přihlásit k odebírání kanáluPřihlásit k odebírání kanáluV náhledu na kanál se pak ujistěte, že máte v roletce vybráno Aktuální záložky. Pak klepněte na Odebírat. Objeví se okýnko Přidání aktuální záložky, ve kterém najděte složku s RSS kanály (ať už předem vybrané Sage Feeds, nebo tu vlastní, pokud jste ji vytvářeli). Pokud vaši složku nenajdete v roletce Vytvořit v, klepněte na malou šipečku vpravo, rozbalí se kompletní strom složek. V něm pak vyberte kliknutím žádanou složku, potvrďte pomocí OK a voilà.

Přidávání RSS kanálů (jednodušší varianta)

Když se vám na stránce objeví ikonka RSS, již jsem popisoval v předchozí části, můžete ještě otevřít Sage, klepnout na tlačítko lupy (Vyhledat kanály). Zobrazí se seznam kanálů, jež stránka nabízí. Po vybrání kanálů a klepnutí na Přidat Sage vše zařídí za vás.

Mně tahle varianta přijde trochu pomalejší, protože běžně při surfování čtečku otevřenou nemám, ale je to také tím, že předchozí složitější postup už dělám automaticky.

Čtení RSS kanálů

Čtení kanáluJako první věc otevřete Sage. Klepněte na tlačítko Obnovit uvnitř Sage (pozor, ne to v liště Firefoxu). Jsou to takové dvě modré šipečky okolo malé ikonky stránky. Začnou se kontrolovat všechny přidané kanály a ty, jež mají nové nepřečtené položky, se zvýrazní (jejich jméno bude tučně). Klepnutím na jméno kanálu pak zobrazíte seznam zápisků. Na ploše, kde se zobrazují stránky, se vypíší nové zápisky i s náhledy, ve spodní části Sage pak jen přehled pomocí titulků. Tady bych chtěl upozornit na tlačítko Přečíst vše. Je to třetí zleva nad seznamem článků, tedy uprostřed Sage. Hodí se ve chvíli, kdy se vám to všechno nechce číst (už nikdy) nebo když se označí jako nepřečtené i články, které jste už četli (někdy se to stane). Článek začnete číst klepnutím na jeho titulek, ať už v přehledu v postranním panelu nebo seznamu ve stránce.

A to je vše. A kdo ještě nemá The Void v RSS, měl by si procvičit nově nabyté znalosti. :)

Komentáře

1. emef

28.09.2007 14:33:23

Poučný článek.. :) Jsem rád, že jsem mohl stát u jeho zrodu jako ten neznalec. ;) Každopádně po cca 14 dnech používání SAGE a RSS vůbec na to už nedám dopustit, rozhodně bych se už nikdy nechtěl proklikávat všemi stránkami a komenáři, jak jstem to dřívě (s oblibou) dělával.

2. Gimli2

30.09.2007 23:30:29

Mno a ze by sis aspon tady pridal do RSS exportu datumy clanku? I kdyz nejsou povinne (bohuzel)...

3. MiK

02.10.2007 22:13:56

Tohle by se mělo někde odkázat, to chce publicitu...

Přidat komentář

Jako heslo je to proto, že lze využít magic wand a odpověď se tak bude pamatovat.

Povolené tagy: b, i, q. Bez jakýchkoli atributů a řádně ukončené. URL se převádí automaticky.

Vyžadováno je pouze jméno (proto je zvýrazněné), text, kód (ten zadáváte jen s vypnutým JavaScriptem - jestli ho nevidíte, nemusíte se o něj starat. Poslední věc, kterou formulář vyžaduje, je stisknutí tlačítka Přidat.

* E-mail slouží především k načtení gravatarů. Zobrazovat se nebude.