Eclipse - instalace a začátky

The Zero, středa 13. 9. 2006 - 21:02

Včera jsem Eclipse představil a dnes se podíváme, jak začít.

Stáhnout

Na první pohled jednoduchý úkon se může trochu zkomplikovat, když zjistíte, že v základní instalaci můžete programovat pouze v Javě nebo vytvářet další pluginy pro Eclipse.

Pan Google samozřejmě hned poradí plugin PHPEclipse, ale to pořád není ono. Ten je totiž zaměřen především na PHP a ostatní (HTML, CSS, JavaScript) nechává v pozadí.

Naštěstí je tu projekt EasyEclipse, který práci se stažením a instalací významně zjednodušuje. Stačí si vybrat požadovanou distribuci - na tvorbu webu se nabízí hned dvě, EE for LAMP (tři P: PHP, Python a Perl, databáze a server) nebo o něco menší EE for PHP (PHP a databáze). Žádný rozdíl, co se týče nastavení, v nich není.

Nainstalovat

Rozbalit zip nebo spustit exe soubor není snad problém, ne? Pokud jste vybrali Eclipse z oficiálních stránek, musíte PHPEclipse rozbalit do instalační složky. Není to žádný problém, archivy jsou automaticky připraveny podle složek pro snadnou instalaci.

První spuštění

Bude to po vás chtít nějaký workspace. To je složka, do které se ukládá nastavení a zároveň (podle výchozího nastavení) i všechny nové projekty.

Vytvořte si nový workspace. Teď to bude chtít nějaký projekt, na kterém budete pracovat - buď nový, nebo už existující. Tak jako tak, z nabídky File vyberte New -> Project, z dialogového okna pak PHP -> PHP Project. Vyberte složku, ve které bude (nebo je existující) obsah (já je mám mimo workspace, funguje to stejně a alespoň se šetří jedna úroveň složek: workspace mám v C:\web\web\workspaces\[jméno], projekty pak přímo v C:\web\web\[projekt]).

Workspace si můžete vytvořit kolik chcete, při každém spouštění Eclipse pak vyberete ten, který zrovna potřebujete. Jeden můžete mít třeba pro PHP, druhý pro Javu, třetí pro ostatní, já mám rozděleno na Cold War, práci a ostatní projekty.

Pokud nechcete být obtěžováni výběrem, zaškrtněte při výběru workspace "Use this as the default and do not ask again" a poběžíte neustále na tomto jediném.

Základní nastavení (doporučené)

Veškerou konfiguraci najdete ve Window - Preferences. V zobrazeném okně je nalevo strom (jednotlivé pluginy a jejich nastavení).

V General - Appearance - Colors and Fonts vyberte Basic - Text Font. Já jsem vybral Tahomu: Proporcionální písmo je sice hodně nezvyklá záležitost, ale už bych neměnil. Šetří to místo a lépe to vypadá. Zkuste to taky.

Pak už hurá na PHPEclipse Web Development.

PHP > záložka Folding

Povolit (Enable) - už by mělo být. Zaškrtejte podle potřeb. Je to skrývání jednotlivých prvků zdrojáků - komentářů, úvodních komentářů, includovaných souborů, tříd a metod. Místo celé definice se zobrazí jen první řádek a vedle něj tlačítko + pro rozbalení.

PHP > záložka Typing

Já jsem si zde vypnul Wrap double/single quoted strings. Zapnutá volba způsobí, že pokud píšete nějaký řetězec a přejdete na nový řádek (Enter), řetězec se ukončí, na novém řádku zase začne a spojí se (operátorem tečka).

PHP > záložka Syntax

Obarvování kódu. Nastavte co potřebujete, jak vám vyhovuje. :)

PHP > volba Code Templates

Šablony kódu pro nově vytvořené soubory. Při úpravě pozor, jak vyberete šablonu (PHP/HTML), zobrazí se dole náhled, ale ten se neupravuje: Musí se upravovat přes tlačítko Edit.

PHP > volba Help (Win_32 *.chm format)

Hodně užitečná věc. Pokud stejně jako já používáte Extended CHM help, nastavte PHP *.chm File na cestu k souboru a PHP Help command na

hh.exe "mk:@MSITStore:(0)::/function.(1).html"

Pozor: Z technických důvodů se tu ořezávají složené závorky. Místo jednoduchých závorek u (0) a (1) tedy napište složené.

PHP > PHP Parser

Nastavení vnitřního parseru je také docela důležitá věc, mně se třeba nelíbilo "include filename doesn't exist in project", pokud byla v cestě uvedená tečka (include('./foo/bar.php');)

Project Defaults

Poslední věc, kterou lze nastavit, je cesta k localhostu (asi http://localhost/) a DocumentRoot, tj. cesta k rootu localhostu (stejná jako v httpd.conf Apače - u mě C:/web/web/)

A proč vlastně používat Eclipse?

  • Výborná správa projektů (více o nich zase někdy příště)
  • Vnitřní parser PHP (odhalí překlepy dřív než vy :))
  • Skvělé autocomplete (Ctrl+mezerník): Vnitřní PHP funkce, vlastní PHP funkce, proměnné, metody objektů v projektu, vlastnosti objektů v projektu, konstanty
  • Kvalitní barvení kódu (lepší než třeba u PSPadu)
  • Debugování PHP kódu přímo z editoru (taky příště)
  • Podpora mnoha kódování (u nastavení kódování - u projektu je na výběr několik variant Unicode a windows-1250: Pokud vám chybí iso-8859-2 (není v nabídce), jednoduše jej dopište)
  • Plně nastavitelné prostředí (posuňte okno kam chcete, uložte perspektivu a je to na pořád)
  • Proporcionální písma v editoru

Samozřejmě nic není dokonalé a tak dál a i Eclipse má své chyby. Já vím jen o jedné, která mi skutečně trochu vadí, a to je spíš chyba PHPEclipse: Nezná (jak autocomplete, tak barvy) funkce, které obsahují čísla, typicky md5. A (ale) to je vše, přátelé.

Příště o tolik opěvovaném debugování.

Zařazeno do kategorie Eclipse.

Předchozí: Zatímco jsem spal

Následující: Eclipse - šablona s PHP funkcemi (aktualizováno)

Komentáře

1. Gimli2

13.09.2006 23:20:27

Tak si autocomplete dopln. V nastaveni > java > templates.

2. The Zero

13.09.2006 23:31:34

[1] Gimli2 V Java > Templates mi to vážně pomůže, když je to php. Ale vidíš, tohle mě vůbec nenapadlo. (Je to Nastavení -> PHPEclipse -> PHP -> Templates)
Ale ono to tak jako tak nebude úplně dokonalé, protože tam nebude popis fce. A navíc jsem od přírody líný něco si ručně přidávat :)

3. The Zero

14.09.2006 00:19:12

[1] Gimli2 [2] The Zero Tak jsem se trochu hecnul. Viz nový článek.

4. hugo

21.10.2006 09:54:08

kdy uvažujete s uvedením popisu - debugování - už jsem u nastavování promrhal několik hodin a stále nic. Asi dělam něco špatně, ale co??? :) (PHP 4.4.0 a IIS)

5. The Zero

21.10.2006 13:17:51

[4] hugo Už jsem ho chtěl napsat, ale nějak se mi to taky nepodařilo nastavit :)
Každopádně jak to je s IIS, to vůbec netuším.

6. hugo

21.10.2006 13:34:12

to nevadi IIS oželim mohu si tam dat apache - ale jak dal??? :( Bohuzel už mě chytá skepse že to asi necham plavat - což na druhou stranu nechci :)

7. hugo

21.10.2006 19:39:24

to nevadi IIS oželim mohu si tam dat apache - ale jak dal??? :( Bohuzel už mě chytá skepse že to asi necham plavat - což na druhou stranu nechci :)

Přidat komentář

Jako heslo je to proto, že lze využít magic wand a odpověď se tak bude pamatovat.

Povolené tagy: b, i, q. Bez jakýchkoli atributů a řádně ukončené. URL se převádí automaticky.

Vyžadováno je pouze jméno (proto je zvýrazněné), text, kód (ten zadáváte jen s vypnutým JavaScriptem - jestli ho nevidíte, nemusíte se o něj starat. Poslední věc, kterou formulář vyžaduje, je stisknutí tlačítka Přidat.

* E-mail slouží především k načtení gravatarů. Zobrazovat se nebude.