Došla písmenka

The Zero, pondělí 29. 10. 2007 - 23:49

Těm "nejlepším", nebo řekněme spíše standardním, filmům se většinou "Áčkové" neříká. Zato takové "Béčko", to je všeobecně známý pojem. Když se něco fakt moc nepovede, řekne se tomu jak jinak než podle písmene C a Přepadení v bouři má s oběma očima přivřenýma písmeno D.

Když vám od kamarádky přijde SMSka s textem "Ahoj, nemám dnes večer co dělat, nechceš se mnou zajít do kina? Od 19:40 film Superbad na Andělu. Co ty na to?", nelze říct ne. Člověk, který by tohle odmítnul, patří tak maximálně do americké teenager komedie. Ale ne do téhle, to už je fakt moc. Na pomyslném abecedním žebříčku se u mě film Superbad umístil daleko za 26. místem, jež připadá písmenku Z.

Oni to vlastně už asi věděli i autoři filmu, protože už jen název vypovídá o tomhle dílku, o co jde - o supersračku, sprominutím. Musím se přiznat, že už jsem viděl pár příšerností (viz Přepadení v bouři), ale tohle je prostě absolutní extrém.

*** Varování: Následující odstavce neobsahují spoilery. Je v nich kritika obsahu více či méně důležitých částí filmu. Pokud se na něj ještě pořád těšíte, nečtětě to. ***

Před začátkem jsem jen věděl, že to bude nějaká komedie pro teenagery. "Snad to nebude úplně blbý", povzdechla si kamarádka, než jsme si našli svá místa. Po pár nudných trailerech nás do pohodlných sedaček usadila úvodní věta filmu, týkající se předplatného na stránky s pornem. Fajn, dobře no. Rozvíjející se diskuse o tom, že k této stránce dostane Seth přístup ještě na fetiš stránky s pissingem a bůhvíčím ještě, už naznačila, že něco nebude v pořádku. Počáteční frekvence 33% fuck se s průběhem filmu ustálila na 20% fuck/suck, 20% pussy, 20% dick, 20% zájmena, 20% spojky.

Naši tři hlavní hrdinové toužící po ztrátě panictví ještě před odchodem na vysokou školu už nemůžou být typičtější: Výzáblý moula plný ideálů, romatický, inteligentní, ale nesmělý. Tlouštík s prořízlou pusou a sebevědomím vyšším než věže v Kuala Lumpur, který svou suverénnost v blízkosti vytoužené dívky ztrácí jak mávnutím kouzelného proutku. Partu uzavírá podivín, který se snad ještě holky nedotkl.

Menší zvláštností ve scénáři je fakt, že s výjimkou posledního kluka jsou sympatie budoucích párů vzájemné. Až to člověka bolí, když Evan ani nepozná, jak po něm ta jeho "jede". Tím ale originalita až do závěru filmu končí. Následuje série horkotěžko pospojovaných scén s nákupem alkoholu, falešnou občankou, šílených policistů, rvaček a dalších nesmyslů. Celou dobu člověku vrtá hlavou časová linie, když po setmění mají naši hrdinové telefonát "Tak kde jste s tím chlastem?", pak stihnout dvakrát projet celé město a přijít třikrát skoro o život, a nakonec jakákoli výtka ohledně dochvilnosti nepadne.

Ještě nikdy jsem z kina neodešel. Říkám si, že bych pak litoval, že by závěr třeba všechno uvedl do lepšího světla. Na druhou stranu, ještě jsem nebyl na žádném filmu, u něhož bych schovával tvář do dlaní plačíc nad trapností promítaných scén. Mám ovšem dojem, že u Superbad budu ještě dlouho litovat toho, že jsem zůstal. Rozčarování z rozuzlení v podobě přiznání se našich dvou looserů navzájem k tomu, že se milují, se zřejmě nedá jednoduše popsat slovy. A finální scéna, kdy se dají dohromady se svými slečnami, každý jdou svou cestou, ale stejně se koukají na sebe, člověku klidu na duši nepřidá.

Verdikt: Jednoznačně nejhorší film, co jsem viděl v kině, a marně tápu v paměti, co srovnatelného jsem už zhlédl obecně. Možná je to také tím, že už půl roku definitivně nejsem teenagerem - ale třeba na ČSFD mnohem hůře hodnocené Not Another Teen Movie nebo Muzikál ze střední jsou podle mě o dvě třídy výše.

Zařazeno do kategorie medi@.

Předchozí: IDE, Frameworky, RAD a ti ostatní

Následující: Nebylo mi souzeno

Komentáře

1. Mamuf

30.10.2007 00:03:00

ROFL! Pěkné napsané, to mě napadlo někde u třetího odstavce ;). Jinak je docela psina, že jsi radši nenavrhl jiný film :D. Nebylo by koukání na kamarádku zábavnější? :P

2. The Zero

30.10.2007 00:05:45

[1] Mamuf Bylo. Část filmu jsem ho provozoval. A já se dozvěděl víc než jen jméno až po koupení lístků, bylo to zorganizované narychlo :)

3. Jenn

30.10.2007 08:59:54

Možná, že název Superbad měl být jakýmsi varováním pro všechny lidi, kteří ten večer zrovna neměli co dělat, ale zřejmě to byl test inteligence, ve kterém sem těžce selhala :)
Jediná věc, která by mě opravdu zajímala je, jestli je nějaká aspoň uplně ta nejminiaturnější šance, že se někdy na tomhle blogu objevím v pozitivním smyslu a ne vždy jako deus ex machina "Zkazím co se dá, zn. zcela zdarma a dobrovolně" :)

4. Borek

30.10.2007 16:01:25

[3] Jenn To by to pak ale někdo nečetl... (Kromě pár počítačovejch maniaků...)
;)

5. Borek

30.10.2007 16:01:50

[4] Borek Měl jsem na mysli "nikdo nečetl"

6. Lord AgEnT

30.10.2007 17:00:59

Myslíš ten Superbad, který má na csfd.cz hodnocení 78%???

heh, nějak mi to nesedí. :D Ale dle těch obrázků bych na to fakt nešel. :)

7. The Zero

30.10.2007 17:12:08

[3] Jenn Budeš se muset asi ještě víc snažit... :P
[4] Borek On to nikdo jiný nečte, Jenn dostala link přes ICQ :)
[6] Lord AgEnT Jo, nechápu to...

8. codeas

30.10.2007 18:14:57

Obdobně jsem se cítíl před mnoha, mnoha lety, když mě kámoší vylákali na "Holky to chtěj taky", o co horší mi přišlo, když v celém sále se všichni smáli, a já si v duchu řikal "Bože, co já tady dělám... aaaaaa". Přežít se to dalo, když člověk nemyslel na děj a nekoukal se na plátno...

Jinak v ten Superbad dle ostatních recenzí nevypadal špatně...

9. Jenn

30.10.2007 20:30:11

The Zero: Zdá se, že sme kulturní barbaři, kterým se absolutně nepodařilo pochopit kouzlo tohohle filmu a co tím chtěl autor vlastně říci :)
codeas: Obávám se, že tohle bylo o dost horší než Holky to chtěj taky nebo Prcičky...tohle se bralo trochu příliš moc vážně...

10. emef

30.10.2007 21:04:03

Díky za doporučení, vyhnu se obloukem.. ;) žádám víc recenzí, ať neplejtvám svym drahocenym časem.. :D

Přidat komentář

Jako heslo je to proto, že lze využít magic wand a odpověď se tak bude pamatovat.

Povolené tagy: b, i, q. Bez jakýchkoli atributů a řádně ukončené. URL se převádí automaticky.

Vyžadováno je pouze jméno (proto je zvýrazněné), text, kód (ten zadáváte jen s vypnutým JavaScriptem - jestli ho nevidíte, nemusíte se o něj starat. Poslední věc, kterou formulář vyžaduje, je stisknutí tlačítka Přidat.

* E-mail slouží především k načtení gravatarů. Zobrazovat se nebude.