300

The Zero, pondělí 26. 3. 2007 - 02:33

Ne, není to třístý zápisek, i když už se pomalu blížíme. Během pár zápisků bude "jen" 250. Řeč je tady o filmu 300, v ČR s podtitulem Bitva u Thermopyl.

Máte rádi dějiny?

Dávali jste při dějepise pozor? Ne? To je obrovská chyba, protože antické Řecko je jedno z nejlepších období v lidské historii. Hned po starověkém Egyptě.

No, já se musím přiznat, že jsem měl vždycky raději Atény. Absolutně netuším, jak může člověk, který vyniká spíš (určitě) intelektem než fyzickou konstitucí, mít raději filozofy, než brutální bojovníky, v jejichž městě by nepřežil ani narození. Fakt to nechápu.

Frank Miller

Možná mě budete mít za kulturního barbara, šílence nebo [dosaďte si své oblíbené označení loosera], ale Sin City jsem ještě neviděl. Už se na to ale nějakou dobu chystám a po zhlédnutí 300 je to už prostě povinnost.

Oni také někteří filmoví kritici nelibě nesli, že film upřednostňuje úchvatné grafické zpracování (většina scén je bluescreen) před vykreslením charakterů nebo tak něco. Já tedy rozhodně patřím k té skupině lidí, která právě v tomhle vidí jedinečnost filmu.

A jaké to tedy je?

Film má necelé dvě hodiny. 110 minut skutečného děje, odhadem. Samotná bitva začíná v pětačtyřicáté minutě... a končí o hodinu později. Nebojte, není to šedesát minut řezničiny. Občas se to proloží nějakým sexem.

Ale stejně jako v případě Goyových přízraků jsem si nakonec říkal "tak to takové maso nebylo...". Bylo. Zpětně si to uvědomuji moc dobře. Ale on je rozdíl v tom, jestli se prostě rozstříkne krev po skle kamery, nebo jestli si s tím pohrají počítačoví mágové. Bullettime!

Jestli máte slabý žaludek, tak do kina nechoďte. Jestli máte rádi historii a/nebo se vám líbilo Sin City, je tohle povinnost vidět.

Ὦ ξεῖν’, ἀγγέλλειν Λακεδαιμονίοις ὅτι τῇδε
κείμεθα, τοῖς κείνων ῥήμασι πειθόμενοι.

Ō xein', angellein Lakedaimoniois hoti tēide
keimetha tois keinōn rhēmasi peithomenoi.

Zařazeno do kategorie medi@.

Předchozí: Už to tu dlouho nebylo

Následující: Nové útoky na Cold War

Komentáře

1. Sed

26.03.2007 14:09:19

Kámoši se na to chystají a říkají ať jdu s nimi, takže říkáš, že neudělám chybu, když na to půjdu? :)

2. dresic99

26.03.2007 19:05:22

na SinCity se určitě podívej. je to super filmek ;)

3. Lord AgEnT

26.03.2007 19:56:57

Neboj, taky jsem Sin City neviděl :)

4. The Zero

26.03.2007 20:13:01

[1] Sed Určitě neuděláš!

Prosím, řekněte někdo, že jste správně pochopili druhý odstavec sekce "Máte rádi dějiny". Borek si to přečetl a snažil se mě přesvědčit, že to absolutně nedává smysl :( - málem jsme se sežrali navzájem...

5. Lord AgEnT

27.03.2007 15:23:02

No ironie, ne?

6. mf

27.03.2007 16:59:33

Viděl jsem první půlku (CD1) a pak mi ty svině zablokovali na koleji net, takže CD2 už asi přes ICQ nedorazí, budu to muset dokoukat asi někdy příště :( Nepochopim, jak může nějaká firma hlídat svoje 13 let starý filmy (Carlito's Way - doporučuju) na netu, abyste je náhodou nesdíleli na torrentech, a pak posílat stížnosti na vedení školy.. To by se prostě jeden posral.. :D

7. adam

28.03.2007 11:34:56

Takový druh filmu může na počítači shlédnout jen blbec, chudák, nebo vesničan. Na 300 jsem byl samozřejmě v kině, je to skoro povinnost alespon trochu sečtělého filmového diváka. Je to nářez, proto se na Hellgates chystám ještě jednou. Sin City je záležitost obdobná, graficky též povedená a příběhem možná ještě bohatší než 300. S klidem v srdci doporučuji všem tyto dvě řežby;)

Přidat komentář

Jako heslo je to proto, že lze využít magic wand a odpověď se tak bude pamatovat.

Povolené tagy: b, i, q. Bez jakýchkoli atributů a řádně ukončené. URL se převádí automaticky.

Vyžadováno je pouze jméno (proto je zvýrazněné), text, kód (ten zadáváte jen s vypnutým JavaScriptem - jestli ho nevidíte, nemusíte se o něj starat. Poslední věc, kterou formulář vyžaduje, je stisknutí tlačítka Přidat.

* E-mail slouží především k načtení gravatarů. Zobrazovat se nebude.